
Az ART Brigád egy családi művészeti vállalkozás. Ezen a blogon arról írok, hogy születnek meg a művek, mi inspirál bennünket, leginkább engem, azaz milyen kiállításokat látok, milyen művészeti, kulturális eseményeken veszek részt, milyen foglalkozásokat tartok és olvashatnak az aktuális programjainkról is. MűvMari
2012. július 28., szombat
Magyaros szuvenírok
Készülve az idei Hírös Hétre, illetve a kirakodóvásárra, kifejezettem szuvenír jelleggel elkészítettem 4 CD-lemezkarcot (hidegtűhöz hasonló technika) az elmúlt napokban. Hármat honfoglalás kori ötvöstárgyakról és egyet egy kalocsai terítőről. A honfoglalás koriak a következők: a Nagyszentmiklós lovas (a Nagyszentmiklósi kincs 2. számú korsójáról), Hajfonatkorong (rakamazi lelet), Mitikus állat (aldebrői hajfonatkorongról), ezeket barna-arany és fekete-arany festékkel nyomtattam le. A kalocsai terítős karcot egy richelieu hímzéses fotó alapján készítette, és vörössel, illetve vörös-barna festékkel nyomtattam le. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy vajon lesz-e közönség sikere ezeknek, azaz fognak-e vásárolni ezekből a munkáimból?


2012. július 26., csütörtök
Nyári termés 2.3 - javított változat

Ja, és utólag rájöttem, mi volt a baj a második alapozásnál! Maga az alapozás, túlságosan ráégettem a gyantaport a lemezre, így az teljesen befedte és nem tudta a sav kimarni. Föntebb raktam a lámpát a munkafelület felett, és így másként láttam a megolvadó gyantaport, azaz sehogy se láttam, hogy éppen mikor olvad meg.
2012. július 21., szombat
Nyári termés 2.

Két háromrészes sorozatot készítettem, egyet Anyukámék leninvárosi lépcsőházáról és egyet a perugiai dóm jellegzetes márványburkolatáról. Egyikkel sem vagyok teljesen elégedett, a lépcsőházas képek nem elég kontrasztosak, azt hiszem, újra fogom alapozni és maratok még rajtuk. A perugiai talán jó, bár ez egyiket itt is tovább kell még maratnom. A perugiai sorozatot egy másik színben akarom majd lenyomtatni, most a próbanyomat barnával készült, de jobban illene a témához egy szürkés árnyalat, ezért is kellene, hogy ezek is kontrasztosabbak legyenek.
Címkék:
Dóm,
Leninváros,
lépcsőház,
Perugia,
rézkarc
Olaszország - 5. nap - Gubbio, Urbino, Cattolica
Reggel egy rövid búcsúzkodás után elindultunk hazafelé, persze úgy, hogy még aznapra beterveztünk egy pár látnivalót. Ide már nem jöttek velünk Gadiék.
Gubbio volt ez első állomás. Ismét (és egyben az utolsó) egy umbriai hegyi városka, szép kilátással, finom borokkal. A Palazzo dei Consoli előtti teraszról messzire ellátni, aztán fel a dómhoz és a Palazzo Ducaléhoz, majd vissza a meredek utcákon. Itt betértünk egy boltocskába, hogy a hazaiaknak szánt ajándékokat (borokat, édességeket) megvegyük, majd Marche tartomány felé vettük az irányt, Urbino volt az utolsó művtöris helyszín a programunkban.
Át a hegyeken a tengerpart felé vezetett az utunk, és amikor egészen közel értünk a parthoz, sikerült Pétert rábeszélnem, hogy álljunk meg egy kicsit pihenni, fürödni. Ő ugyan mondta, hogy nem olyan ez mint régen volt, mikor régen (1989-ben) mentünk a part mellet és egyszer csak kedvünk támadt fürödni, akkor megálltunk, de nem volt nagyon a tervem ellen. Egy Cattolica nevezetű helyen álltunk meg, letettük az autót és lesétáltunk a partra, ahol egymást érték a szállodák, és előttünk a töméntelen napernyős plázsok. Odamentem egy egyik ilyen hely alkalmazottjához és mondtam, hogy szeretnénk kb. 2 órát itt maradni. Potom 20 euróért odavezett bennünket az egyik placcra (144.), ahol volt 3 napozóágy, napernyővel. Mi Márkkal kétszer is megmártóztunk az igen hullámzó és koszos tengerben, Péter meg szundikált egyet
Strandolás után egy pizzériában megvacsoráztunk és nekiindultunk a hosszú útnak. Jó ideig szembesütött a lemenő nap és a kitáblázok sem voltak tökéletesek, ezért tettünk néhány plusz kilométert egyrészt még Ravenna előtt, aztán Triestben nem találtuk a Szlovénia felé vezető irányt. Maribor előtt egy parkolóban leálltunk, hogy aludjunk, és így egy kis alvás és reggeli után Péter kívánsága is teljesült, mert ő mindenképpen szerette volna látni az Európai Únio idei kulturális fővárosát. Rövid reggel séta a kedd reggel Mariborban, amiről túl sok fotót már nem tudtam készíteni, mert lemerültek az elemeim.
Címkék:
Cattolica,
Gubbio,
Maribor,
Olaszország,
Urbino
2012. július 20., péntek
Olaszország - 4. nap - Todi, Orvieto
Orvieto dómja vetekszik a siénai dómmal díszítettségben (kívülről), de mégis sokkal emberibb. Nem volt annyi turista sem mint Siénában, egyáltalán azt hiszem, Toscana sokkal felkapottabb, mint Umbria, amit Itália zöld szívének mondanak és ami így sokkal élvezhetőbb. Persze nem csak a dóm látványos, itt is vannak szűk utcák, középkori házak, szép kilátás, tornyok (egyet meg is másztunk Péterrel), de ami számomra és a gyerekek számára is a legérdekesebb volt az egy középkori kút volt, a Pozzo di San Patrizio. A kút mélyére egy kettős spirális lépcső vezet, hasonlóan a chambordi kastély lépcsőihez. Tehát aznap megvolt a magasság és mélység is.
Hazafelé megálltunk egy temetőnél, gondoltam, legyen a temetős sorozatomnak egy újabb tagja is, de meglepődtem, hogy nem a szokásos földbe ásott sírok voltak, hanem falba, kriptába temetkeztek, temetkeznek.
Utolsó esténket töltöttük Robertoéknál, bár Brunella nem volt otthon (Sting koncetre ment, megérthető). Nagyon hálás vagyok nekik, hogy befogadtak bennünket és persze Gadinak is. Egy csekély ajándékot vittünk neki itthonról és természetesen felajánlottuk, hogy ha Magyarországon járnak, örömmel látjuk vendégül őket az házunkban. Mindenképpen szerettem volna vásárolni Roberto csodálatos ezüst ékszereiből egy szettet (nyaklánc+fülbevaló), de Roberto megelőzött és egy nyakláncot ajándékozott nekem, ráadásul azt a fazont, amelyet éppen kinéztem magamnak. Nagyon örültem neki! Gadit megkértem, hogy a hozzáillő fülbevalót hozza el nekem, mikor jönnek haza, természetesen azt már úgy, hogy én fizetem.
2012. július 19., csütörtök
Olaszország - 3. nap - Siena
A parkolóból a mozgólépcső megkímélt a lépcsőzéstől, de nap nem múlhat el enélkül, toronymászáskor lépcsőztünk azért. Rögtön a Piazza Ill Campo felé vettük az irányt.
Azért, hogy feljussunk a Palazzo Publico tornyába kb. 3/4 órát vártunk, 505 lépcső, a környéket szépen be lehetett látni, de a térre alig lehetett rálátni. A torony után a Museo Civico következett, ahol végre láthattam Lorenzetti híres freskóit a jó és a rossz kormányzásról. A gyerekek kaptak kedvezmény én nem, nekem érdemes lett volna kombinált jegyet venni a toronybelépőnél. Aztán a dómba mentünk, és már itt is fizetni kell. Nem emlékszem, hogy a templomokba fizetni kellett volna annak idején. Sok ember, sok márvány, túl sok díszítés - ez a siénai dóm, de legalább most nem volt beállványozva a tornya. Ha legközelebb arra járok, majd felmegyek arra a falra, amely a soha meg nem épült, bővített dóm homlokzata lett volna, mert most láttam, hogy ide is fel lehet jó pénzért mászni. Egy kis pihenő után, Siénai Szt. Katalin szülőházát útba ejtve tértünk vissza kocsihoz, amely potom 10,20 euróért állhatott a parkolóban, míg mi várost néztünk.
Nem volt kilométerhiányom estére, bezuhantam az ágyba.
Olaszország - 2. nap - Perugia
A hosszú út után egy "pihenős" napot terveztünk, amely az autó számára tényleg az volt, de mi rendesen lejártuk a lábunkat. Perugiában maradtunk, szépen végig néztük a fontos látnivalókat délelőtt 9-től este 7-ig. Robertoék lakásához a legközelebbi nevezetesség a San Pietro-templom volt, amely botanikus kert mellett áll. A templomban volt egy pár Perugino, egy Raffaello kép és egy olyan 16. századi freskó volt a falon, amelyen az egyházi emberek tömegéből a sétán tekintete rajzolódott ki. Itt a fekete pap bevezetett bennünket a sekrestyébe (látta, hogy milyen érdeklődőek vagyunk), ahol egy Caravaggio is volt.
A következő állomás a Régészeti Múzeum melletti San Domenico-templom volt. Ez egy hatalmas épület, és itt avatták szentté Árpád-házi Szt. Erzsébetet. A Régészeti Múzeum a régi kolostorban kapott elhelyezést, de mi csak a kerengőben lévő etruszk szarkofágokat néztük meg. Innen többször meg-megállva, felfrissülve egy-egy kútnál a Piazza Giacomo Matteotti-ra értünk ki, ahonnan egy piacként is használt kilátóteraszra mentünk. Tényleg fantasztikus volt a látvány onnan.
2012. július 18., szerda
Olaszország - 1. nap - Arezzo, Cortona
Tegnap hazaértünk Olaszországból, tele élményekkel, így most utólag napokra bontva igyekszem a legfontosabbakat leírni.
Úgy jutottunk ki Olaszországba, hogy Márknak volt egy félig olasz osztálytársa, Gadi, akinek persze ugyanúgy én voltam a művtöritanára, mint minden kandós művészetisnek. Gadi minden nyáron meglátogatja az édesapját, aki Perugiában él, és én kicsit pofátlanul, a következő "üzletet" ajánlottam fel neki: kocsival kivisszük őt és Domit a barátnőjét (szintén osztálytárs volt), és cserébe szeretnénk egy pár éjszakát náluk tölteni, és a környékben kirándulni, ahová persze ők is jöhetnek velünk. Szerencsére Gadi édesapja, Roberto nyitott volt, és úgy tűnt, Gadi és Domi is pozitívan fogadta az ötletet.
Hát, így indultunk el az Opellal öten szerda este, megrakva csomagokkal Olaszországba. Mielőtt megérkeztünk volna Perugiába, két még toszkán várost néztünk meg útközben: Arezzot és Cortonát.
Arezzoba olasz "időszámítás" szerint korán értünk, fél 9-kor még alig voltak az utcákon. Egy aranyos motoros felvezetés után találtunk egy olyan helyet, ahol parkolhatott az autó. Péter a kocsiban maradt és aludt egy kicsit, hiszen egész éjszaka ő vezetett, mi pedig nekivágtunk, hogy a legfontosabb látnivalókat megnézzük. A legfontosabb, amit meg kellett néznünk, a San Francesco templomban Piero della Francesca freskói voltak a Szent Keresztfa történetéről. Ide sikerült kedvezményes áron bejutnunk, a pénztárban felmutattam a MROE igazolványom és mondtam, hogy egy művésztanár vagyok Magyarországról és ők az én tanítványaim, és így mind a négyen kedvezményes jegyet kaptunk (pedig csak Márknak van diákigazolványa). Ezt a megoldást több helyen is elsütöttük, de a többi helyen nekem nem csak a diákoknak adtak kedvezményt. Sajnos szinte minden templomban tiltották a fotózást, itt is, és itt még komolyan is vettem, nem mertem saját fotót készíteni. Utána sétáltunk egyet, megnéztük a dómot kívül-belül, a városházát, Vasari házát és múzeumot pedig csak kívülről. A várfal mellett sétáltunk le kocsihoz, és továbbindultunk délkelet felé. Útközben Márk javaslatára megálltunk Cortonában, amely egy aranyos kis hegyi városka. Sok-sok érdekes zug, utcácska és lépcső - kb. így lehetne összefoglalni, bár ez szinte minden ilyen hegyi városkára jellemző. Gyönyörű kilátással, a magasba mozgólépcső vitt fel.
Itt az én fényképezőgépemben merült le az aksi, de Gadi gépével azért tudtam képeket készíteni.
Aztán a napi kaland következett, mikor indulni akartunk tovább a kocsival, az nem indult be, valószínű Péter rajtahagyta a világítást, mikor kiszálltunk. Gadival (és persze az ő nyelvtudásával) sikerül egy "bikát" szereznünk és egy másik autóst, aki vállalta, hogy "bebikázza" a mi autónkat. Sajnos ez eredménytelen, volt de utána a behúzás a parkoló utolsó métereinél eredményes lett, indulhattunk Perugiába.
Először a belvárosba mentünk, mert Gadi édesapja ott árusítja minden nap a saját készítésű, igazán nagyon míves ezüst ékszereit, és lakás kulcsát tőle tudtuk felvenni. Itt a központban, már elkezdődtek a koncertek, (az Umbriai Jazz Fesztivál utolsó napjai voltak éppen az ott tartózkodásunk idején) és így zeneszó mellett egy hideg sörrel jutalmaztuk meg magunkat. Én 25 éve, mikor először jártam Olaszországban, voltam Perugiában (igaz, csak egy félnapra, útközben Róma és Assisi között), de mélyen megmaradt bennem az a mozgólépcső, amely a felvisz a központba, valamint az a kettősség, hogy egyszerre vannak jelen a régi, a középkori emlékek és a mai, modern megoldások, és persze rengeteg a fiatal, hiszen egyetemvárosról van szó.
A lakásban megtisztulva (lezuhanyozva) szusszantunk egyet, és egy bőséges vacsorával zártuk a napot. Másnapra pihenőnapot terveztünk (amely az autó számára volt pihenő), Perugia felfedezése következett.
Úgy jutottunk ki Olaszországba, hogy Márknak volt egy félig olasz osztálytársa, Gadi, akinek persze ugyanúgy én voltam a művtöritanára, mint minden kandós művészetisnek. Gadi minden nyáron meglátogatja az édesapját, aki Perugiában él, és én kicsit pofátlanul, a következő "üzletet" ajánlottam fel neki: kocsival kivisszük őt és Domit a barátnőjét (szintén osztálytárs volt), és cserébe szeretnénk egy pár éjszakát náluk tölteni, és a környékben kirándulni, ahová persze ők is jöhetnek velünk. Szerencsére Gadi édesapja, Roberto nyitott volt, és úgy tűnt, Gadi és Domi is pozitívan fogadta az ötletet.
Hát, így indultunk el az Opellal öten szerda este, megrakva csomagokkal Olaszországba. Mielőtt megérkeztünk volna Perugiába, két még toszkán várost néztünk meg útközben: Arezzot és Cortonát.
Arezzoba olasz "időszámítás" szerint korán értünk, fél 9-kor még alig voltak az utcákon. Egy aranyos motoros felvezetés után találtunk egy olyan helyet, ahol parkolhatott az autó. Péter a kocsiban maradt és aludt egy kicsit, hiszen egész éjszaka ő vezetett, mi pedig nekivágtunk, hogy a legfontosabb látnivalókat megnézzük. A legfontosabb, amit meg kellett néznünk, a San Francesco templomban Piero della Francesca freskói voltak a Szent Keresztfa történetéről. Ide sikerült kedvezményes áron bejutnunk, a pénztárban felmutattam a MROE igazolványom és mondtam, hogy egy művésztanár vagyok Magyarországról és ők az én tanítványaim, és így mind a négyen kedvezményes jegyet kaptunk (pedig csak Márknak van diákigazolványa). Ezt a megoldást több helyen is elsütöttük, de a többi helyen nekem nem csak a diákoknak adtak kedvezményt. Sajnos szinte minden templomban tiltották a fotózást, itt is, és itt még komolyan is vettem, nem mertem saját fotót készíteni. Utána sétáltunk egyet, megnéztük a dómot kívül-belül, a városházát, Vasari házát és múzeumot pedig csak kívülről. A várfal mellett sétáltunk le kocsihoz, és továbbindultunk délkelet felé. Útközben Márk javaslatára megálltunk Cortonában, amely egy aranyos kis hegyi városka. Sok-sok érdekes zug, utcácska és lépcső - kb. így lehetne összefoglalni, bár ez szinte minden ilyen hegyi városkára jellemző. Gyönyörű kilátással, a magasba mozgólépcső vitt fel.
Aztán a napi kaland következett, mikor indulni akartunk tovább a kocsival, az nem indult be, valószínű Péter rajtahagyta a világítást, mikor kiszálltunk. Gadival (és persze az ő nyelvtudásával) sikerül egy "bikát" szereznünk és egy másik autóst, aki vállalta, hogy "bebikázza" a mi autónkat. Sajnos ez eredménytelen, volt de utána a behúzás a parkoló utolsó métereinél eredményes lett, indulhattunk Perugiába.
Először a belvárosba mentünk, mert Gadi édesapja ott árusítja minden nap a saját készítésű, igazán nagyon míves ezüst ékszereit, és lakás kulcsát tőle tudtuk felvenni. Itt a központban, már elkezdődtek a koncertek, (az Umbriai Jazz Fesztivál utolsó napjai voltak éppen az ott tartózkodásunk idején) és így zeneszó mellett egy hideg sörrel jutalmaztuk meg magunkat. Én 25 éve, mikor először jártam Olaszországban, voltam Perugiában (igaz, csak egy félnapra, útközben Róma és Assisi között), de mélyen megmaradt bennem az a mozgólépcső, amely a felvisz a központba, valamint az a kettősség, hogy egyszerre vannak jelen a régi, a középkori emlékek és a mai, modern megoldások, és persze rengeteg a fiatal, hiszen egyetemvárosról van szó.
A lakásban megtisztulva (lezuhanyozva) szusszantunk egyet, és egy bőséges vacsorával zártuk a napot. Másnapra pihenőnapot terveztünk (amely az autó számára volt pihenő), Perugia felfedezése következett.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)